środa, 20 lipca 2011

Lody owocowe

Super szybko, bez maszyny do lodów, dosyć słodko. Zrobiłam z czekoladą, wisniami, truskawkami i jagodami. Najbardzij smakują mi te z wisniami. Najlepsze są kwasne owoce, masa mleczna jest dosyć słodka. Nie polecam tych z czekoladą
Znalezione u Dorotus76

Składniki:

- puszka mleka skondensowanego słodzonego ok 400gram
- puszka mleka skondensowanego niesłodzonego ok 400 gram
- owoce ok 450 gram

Wszystkie składniki muszą być zimne, do większego naczynia przelewamy mleko bez cukru. Miksujemy do uzyskania piany ok 40 sekund. Powoli wlewamy mleko słodzone cały czas miksując. Dodajem zmiksowane owoce. Przelewamy do pojemników i mrozimy. Najlepsze są jednorazowe małe pojemniczki, można wykorzystać kubeczki jednorazowe z pianki (takie do kawy).

wtorek, 12 lipca 2011

Ciasto ze śliwkami pod bezową chmurką

Jest to obowiązkowe ciasto ze śliwkami jakie robię każdego roku. Pierwsze kroki w pieczeniu stwiałam między innymi z tym ciastem. Najlepszym dowodem na potwierdzenie jego walorów smakowych jest skonsumowanie przez Patryka (lat 4) porządnego kawałka. Nadmienię, że synek jest wybrednym "bezopochłaniaczem". Mam nadzieję, że kiedy będzie juz dorosłym mężczyzną, będzie wspominał zapach ciasta pieczonego w domu z takim entuzjazmem jak ja. Bardzo łatwe do wykonania.

Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody
- 1 łyżka smietany kwaśnej
- 120 gram margaryny do pieczenia (tu "Kasia")
- 1/3 szklanki cukru
- 1 cukier waniliowy 16gram
- 3 żółtka (białka zostawiamy do bezy)
- 1/2 kg śliwek

Mąke mieszamy z proszkiem do pieczenia i sodą, dodajemy resztę składników zagnaitamy ciasto. Fromę 23 cm na 23 cm wykładamy papierem do pieczenia i wyklejamy spód ciastem. Układamy na wierzchu przepołowione śliwki bez pestek, skórką w stronę ciasta. Jeśli śliwki są duże kroimy na ćwiartki. Ja dodatkowo połyżyłam kilka malin dodało to kwaskowatego smaku, śliwki były dosyć słodkie.

Na bezową chmurkę:

- pozostałe 3 białka
- 1 i 1/4 szkalnki cukru pudru
- 3/4 budyniu waniliowego, śmietankowego (w proszku)

Pozostałe białka ubijamy ze szczyptą sody na sztywno, powoli małymi porcjami dodajemy cukier puder, miksujemy, na końcu dodajemy budyń. Wykładamy łyżką na śliwki.

Pieczemy w 180 stopniach ok 60 minut.
Jeśli nasz piekarnik ma tendencje do mocniejszego grzania od góry, formę ustawiamy niżej.

wtorek, 5 lipca 2011

Ciasteczka z galaretką ala Delicje

Kolejne wspomnienie smaku dzieciństwa. Jedziemy do babci a u babci co? czekolada "Jedyna" i "Delicjie". Jak je tylko zobaczyłam w wersji "własnoręcznie wykonane" u Doroty na www.mojewypieki.blox.pl natychmiast zakasałam rękawy:) Napracować się trzeba, ale efekt przepyszny.

Składniki:

- 3 jajka
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 1/2 szklanki mąki przesianej (koniecznie)
- galaretka
- czekolada gorzka lub mleczna 180 gram


Ubijamy białka, dodajemy małymi porcjami cukier, mąkę delikatnie łączymy z masą jajeczną. Ciasto musi być bardzo puszyte. Na blasze układamy papier do pieczenia. Do rękawa cukierniczego lub torebki (odcinamy róg po nałożeniu ciasta) nakłdadamy ciasto, delikatnie wyciskamy biszkopty. Pieczemy 12 minut w temperaturze 180 stopni. Studzimy na kratce
Galaretkę rozpuszczamy w 1 i 1/2 szklanki wody (pół szklanki mniej niż w przepisie na torebce). Brytwankę o wymiarach 21x32 wykładamy folia aluminiową i wlewamy galaretkę do zastygnięcia. Wysokośc galaretki powinna wynosić ok 3-5 mm.

Z zastygnietej galaretki wycinamy kółka np. większym kieliszkiem. Ukłdamay na płaskiej stronie biszkopta. tak przygotowane ciastka wkładamy do lodówki na 20 minut. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej - na garnuszku z wrząca wodą ustawiamy miseczkę z czekoladą tak aby nie dotykała dnem wody. Po 20 minutach maczamy ciastka w czekoladzie. Ja osobiście nie podołałam temu zadaniu galaretka mi spadała z ciastka więc polewałam wszytkie łyżką. Odstawiamy do lodówki do zastygnięcia na ok 1 godzinę.
Smacznego:)