
wtorek, 27 grudnia 2011
czwartek, 15 grudnia 2011
Lebkuchen - miękkie pierniczki.

Znalezione u Dorotus76 z malymi modyfikacjami
Składniki na ok 30 sztuk:
- 1 i 3/4 szklanki mąki pszennej
- 85 g zmielonych migdałów lub orzechów laskowych (ja dodalam orzechy)
- 3 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika
- 1 łyżeczka zmielonego cynamonu
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 łyżka śmietany kwaśniej (w przepisie nie bylo ja dodalam)
- 200 ml płynnego miodu
- 85 g masła
- pół szklanki drobno posiekanej kandyzowanej skórki pomarańczowej i skórka otarta z 2 mniejszych cytryn
Masło podgrzać z miodem. Suche składniki wymieszać ze sobą. Połączyć jeszcze ciepłą masę miodowo maślaną z suchymi składnikami, dodać śmietanę. Proponuję do mieszania użyć blendera. Masa jest dosyć klejąca, odstawiamy ją do wystudzenia, trochę zgęstnieje. Rękoma zwilżonymi w wodzie formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego układamy w sporych odstępach od siebie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Mokrą łyżką spłaszczamy kulki nadając im płaski okrągły kształt. Pieczemy w 180 stopniach 15 minut. Nie należy zbyt przekraczać tego czasu. Po upieczeniu zostawiamy je na blaszce na ok 2 minuty do lekkiego ostudzenia ( są bardzo miękkie czekamy, aż lekko stwardnieją) następnie studzimy na kratce.
Cukier puder rozcieramy z odrobina wrzątku, lukrujemy nasze pierniczki.
Powierzchnia lebkuchen robi się twardsza, po lukrowaniu znowu są mięciutkie pyszne i gotowe do zjedzenia!!

wtorek, 13 grudnia 2011
Jabłkowe sakiewki

- ciasto francuskie
- jabłko
- miód
- rodzynki
- cynamon
Z większej częsci ciasta francuskiego wycinamy kwadraty,układamy na nich kawałki jabłka, następnie kładziemy odrobinę miodu i posypujemy cynamonem. Z pozostałej częsci ciasta francuskiego wycinamy cienkie paseczki i przekładamy nimi ciasteczka. Smarujemy sakiewki jajkiem, pieczemy w 180 stopniach ok 15-20 minut. Smacznego
poniedziałek, 7 listopada 2011
Prażona cebulka

Składniki:
- 2 cebulki
- 2-3 łyżki mąki pszennej
- olej słonecznikowy
Szatkujemy cebulkę, posypujemy mąką i mieszamy tak żeby dokładnie się nią pokryła. Na patelnię wlewamy tyle oleju, żeby cebulka swobodnie pływała. Smażymy na rozgrzanym oleju na sredniej mocy, mieszamy i pilnujemy, żeby się nie przypaliła. Powinna mieć złoty kolor, spalona ma smak gorzki. Wyjmujemy na ręcznik papierowy, jeszcze ciepłą można lekko posolić.
poniedziałek, 31 października 2011
Nawiedzone ciasto marchewkowe

4 jaja
200 g cukru
180 ml oleju roślinnego
3 szklanki nie ubitej drobno startej marchewki
50 g posiekanych orzechów włoskich
80 g wiórków kokosowych
380 g mąki
po 1 łyżeczce: cynamonu, sody
szczypta soli
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
POLEWA:
4 łyżki cukru
2 łyżki śmietany
3 łyżki kakao
6 dkg masła
1 łyżeczka żelatyny
Mąke wymieszać z proszkiem, cynamonem i sodą. Ubić piane,stopniowo dać cukier i miksować, powoli dodać żółtka,kolejno olej i stopniowo mąke. Na koniec wmieszać wiórki,marchewkę i orzechy. To jest przepis na niedużą keksówkę ok 23 cm/10cm. Piec w 160 stopniach 60 minut. POLEWA Żelatynę zalać niewielką ilością zimnej wody. Resztę składników podgrzać do rozpuszczenia i połączenia. Podgrzać lekko żelatynę delikatnie do rozpuszczenia. Wymieszać dobrze razem z masą smacznego:) Do udekorowania ciasta potrzebujemy dodatkowo bezy z tego przepisu http://panitorcikowa.blogspot.com/search/label/Bezy Oczy malujemy wykalaczką zanurzając ją w rozpuszczonej czekoladzie.
poniedziałek, 24 października 2011
Tort pina colada

Znalazłam u Asi, i cytuję przepis za autorką.
Biszkopt:
• 7 jaj
• 1 szklanka cukru
• 1 szklanka mąki pszennej tortowej
• 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
Mus z ananasem:
• 2 ananasy
• 2 łyżki likieru kokosowego (pominęłam)
• 2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej( dodałam z czubem)
Krem kokosowy:
• 1 duża puszka mleka kokosowego (400 ml)
• 1/4 szklanki likieru kokosowego
(pominęłam)
• 1 szklanka cukru
• 500 g sera mascarpone
• 250 g sera ricotta
(dodałam serka president do serników)
Nasączenie:
• 6 - 9 łyżek rumu
(nasączyłam sokiem ananasowym)
Dekoracja:
• wiórki kokosowe na boki
• listki ananasa
Przygotowanie:
•Biszkopt:
Dno wysokiej tortownicy o średnicy około 24 - 27 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Boków niczym nie smarować ani nie wysypywać. Mąkę pszenną przesiać razem z mąką ziemniaczaną i wymieszać. Piekarnik nagrzać do 170 stopni. Oddzielić żółtka od białek. Białka ubijać na małych obrotach miksera przez 2 minuty aż się spienią. Stopniowo zwiększając obroty miksera dodawać po łyżce cukier (w krótkich odstępach czasu). Białka ubijać jeszcze na wysokich obrotach miksera przez kilka minut aż będą sztywne i błyszczące. Wciąż ubijając dodawać po łyżce wymieszane żółtka (dodawać kolejną porcję gdy poprzednia ubije się już z białkami). Dodać przesiane mąki (najlepiej w 3 partiach) i mieszać je bardzo delikatnymi ruchami metalowej łyżki lub szpatułki z ubitą masą, starając się nie zniszczyć ubitej piany. Ciasto wylać do formy i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez około 35 minut do suchego patyczka. Od razu wyjąć biszkopt z piekarnika i energicznie rzucić go na blat. Ostudzić. Po całkowitym ostudzeniu przekroić na 3 blaty.
•Mus z ananasem:
Wykroić miąższ z ananasów: odciąż i wyrzucić łupinę oraz środki. Zachować liście do dekoracji. Miąższ pokroić w małą kosteczkę. Połowę ilości ananasa włożyć do rondelka, dodać likier i zagotować. Zmniejszyć ogień i gotować przez około pół godziny lub od czasu aż ananas zmięknie (dla świeżego ananasa nieco dłużej). Zmiksować na mus, dodać resztę pokrojonego ananasa, wymieszać i ponownie zagotować, po minucie gotowania dodać mąkę ziemniaczaną uprzednio rozprowadzoną w małej ilości zimnej wody. Zagotować i potrzymać chwilkę na ogniu aż masa będzie gęsta jak dżem. Ostudzić przed wyłożeniem na tort.
•Krem kokosowy:
Do garnka wlać mleko kokosowe i likier, wsypać cukier i mieszając podgrzewać aż cukier się rozpuści. Gotować na średnim ogniu przez około pół godziny lub dłużej, do czasu aż powstanie gęsty syrop w ilości nie większej niż 1 szklanka. Ostudzić. W momencie łączenia z serem krem ma być lekko ciepły, nie może być gorący. Ser mascarpone i ricottę włożyć do dużej miski, stopniowo dodawać po 1 łyżce lekko ciepły syrop kokosowy, cały czas delikatnie mieszając.
•Pierwszy dolny blat biszkoptu ułożyć na paterze, skropić 2 - 3 łyżkami rumu, delikatnie rozsmarować 1/2 masy ananasowej i 1/3 kremu kokosowego, położyć drugi blat, skropić rumem, położyć resztę masy ananasowej (1 łyżkę pozostawić na boki) i przykryć połową pozostałego kremu. Położyć ostatni blat, skropić rumem i przykryć resztą kremu. Częścią kremu i łyżką masy z ananasa posmarować boki tortu, ale tylko tyle aby wiórki kokosowe łatwo się przykleiły. Boki posypać wiórkami a wierzch udekorować listkami ananasa.
środa, 12 października 2011
Smalec domowy

- 70 dag słoniny
- 2 cm plaster boczku wędzonego (odcinamy skórę twardą)
- 15 dag ( 4 - 5 łyżek) mięsa wieprzowego mielonego
- 7 plasterków kiełbasy
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- 2 listki laurowe
- 2 łyżki majeranku
- sól, pieprz
Podajemy ze swieżym pieczywem i ogórkami kiszonymi.
Słoninę, mięsko, kiełbasę, boczek mielimy w maszynce do mielenia mięsa. W garnku lub na patelni podgrzewamy zmielone składniki. Po ok 30 minutach dodajemy listek laurowy cebulkę, czosnek, sól, pieprz. Smażymy od czasu do czasu mieszając ok 40 minut. Pod koniec dodajemy majeranek. Po wystudzeniu przechowujemy w lodówce. Wyjmujemy z lodówki 20 minut przed podaniem.
SMACZNEGO
środa, 20 lipca 2011
Lody owocowe


Znalezione u Dorotus76
Składniki:
- puszka mleka skondensowanego słodzonego ok 400gram
- puszka mleka skondensowanego niesłodzonego ok 400 gram
- owoce ok 450 gram
Wszystkie składniki muszą być zimne, do większego naczynia przelewamy mleko bez cukru. Miksujemy do uzyskania piany ok 40 sekund. Powoli wlewamy mleko słodzone cały czas miksując. Dodajem zmiksowane owoce. Przelewamy do pojemników i mrozimy. Najlepsze są jednorazowe małe pojemniczki, można wykorzystać kubeczki jednorazowe z pianki (takie do kawy).

wtorek, 12 lipca 2011
Ciasto ze śliwkami pod bezową chmurką

Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody
- 1 łyżka smietany kwaśnej
- 120 gram margaryny do pieczenia (tu "Kasia")
- 1/3 szklanki cukru
- 1 cukier waniliowy 16gram
- 3 żółtka (białka zostawiamy do bezy)
- 1/2 kg śliwek
Mąke mieszamy z proszkiem do pieczenia i sodą, dodajemy resztę składników zagnaitamy ciasto. Fromę 23 cm na 23 cm wykładamy papierem do pieczenia i wyklejamy spód ciastem. Układamy na wierzchu przepołowione śliwki bez pestek, skórką w stronę ciasta. Jeśli śliwki są duże kroimy na ćwiartki. Ja dodatkowo połyżyłam kilka malin dodało to kwaskowatego smaku, śliwki były dosyć słodkie.
Na bezową chmurkę:
- pozostałe 3 białka
- 1 i 1/4 szkalnki cukru pudru
- 3/4 budyniu waniliowego, śmietankowego (w proszku)
Pozostałe białka ubijamy ze szczyptą sody na sztywno, powoli małymi porcjami dodajemy cukier puder, miksujemy, na końcu dodajemy budyń. Wykładamy łyżką na śliwki.
Pieczemy w 180 stopniach ok 60 minut.
Jeśli nasz piekarnik ma tendencje do mocniejszego grzania od góry, formę ustawiamy niżej.

wtorek, 5 lipca 2011
Ciasteczka z galaretką ala Delicje

Składniki:
- 3 jajka
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 1/2 szklanki mąki przesianej (koniecznie)
- galaretka
- czekolada gorzka lub mleczna 180 gram

Ubijamy białka, dodajemy małymi porcjami cukier, mąkę delikatnie łączymy z masą jajeczną. Ciasto musi być bardzo puszyte. Na blasze układamy papier do pieczenia. Do rękawa cukierniczego lub torebki (odcinamy róg po nałożeniu ciasta) nakłdadamy ciasto, delikatnie wyciskamy biszkopty. Pieczemy 12 minut w temperaturze 180 stopni. Studzimy na kratce
Galaretkę rozpuszczamy w 1 i 1/2 szklanki wody (pół szklanki mniej niż w przepisie na torebce). Brytwankę o wymiarach 21x32 wykładamy folia aluminiową i wlewamy galaretkę do zastygnięcia. Wysokośc galaretki powinna wynosić ok 3-5 mm.
Z zastygnietej galaretki wycinamy kółka np. większym kieliszkiem. Ukłdamay na płaskiej stronie biszkopta. tak przygotowane ciastka wkładamy do lodówki na 20 minut. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej - na garnuszku z wrząca wodą ustawiamy miseczkę z czekoladą tak aby nie dotykała dnem wody. Po 20 minutach maczamy ciastka w czekoladzie. Ja osobiście nie podołałam temu zadaniu galaretka mi spadała z ciastka więc polewałam wszytkie łyżką. Odstawiamy do lodówki do zastygnięcia na ok 1 godzinę.
Smacznego:)

czwartek, 30 czerwca 2011
Kurczak na butelce piwa

Składniki:- 1 świeży kurczak ok 1,5 kg
- 3 ząbki czosnku
- sól, pieprz cytrynowy
- papryka słodka w proszku
- pół łyżeczki ziaren kolendry, pół łyżeczki ziaren gorczycy białej (można pominąć)
- 1 piwo małe 0,33 (jasne pełne)
- ziemniaki, cebulka, marchewka, papryka
Myjemy kurczaka nacieramy go solą, czosnkiem, posypujemy papryką, pieprzem i zmielonymi ziarnami kolendry i gorczycy. Odstawiamy do lodówki na kilka godzin lub całą noc.
Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni, na blaszce układamy pocięte ziemniaki, cebulkę, marchewkę, paprykę, skrapiamy warzywa oliwą posypujemy solą pieprzem. Butelke z piwem myjemy w ciepłej wodzie, tak aby odkleić wszytkie naklejki. Sadzamy kurczaka na butelce, tak żeby szyjka butelki wystawała z kurczaka. Dobrze jest odlać sobie pół szklanki piwa. Wsypujemy do butelki pół łyżeczki soli, wykipi - bardzo dobrze, niech zaleje kurczaka.
Ostrożnie wstawiamy do piekarnika, pieczemy 1,5h do 2h. Polewamy kilka razy piwem lub sosem powstałym na dnie blaszki. Słód z piwa sprawi, że skórka będzie chrupiąca:)
POLECAM
środa, 29 czerwca 2011
Ciasto mocno czekoladowe

Składniki:
- 1 i 1/4 szklanki mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 6 łyżek kakao
- 1 szklanka cukru
- 175 g masła, o temperaturze pokojowej
- 2 jajka
- cukier waniliowy
- 3 łyżki kwaśnej śmietany
- 1/2 szklanki wrzącej wody
- 175 gram czekolady posiekanej w małą kosteczkę (gorzka lub mleczna)
Na polewę:
- 1 łyżka kakao
- 1/2 szklanki wody
- 1/2 szklanki cukru
Mąke z sodą, masło, jajka, cukier, cukier waniliowy, śmietanę, miksujemy blenderem, tak aby jak najmniej napowietrzyć ciasto. Na koniec dodajemy stopniowo wrzątek, kelejno czekoladę. Pieczemy w 180 stopniach ok 60 minut.
Pod koniec pieczenia, robimy polewę, wszytkie składniki gotujemy do momentu odparowania wody i zgęstnienia syropu.Jeśli zgętnieje zbyt mocno można rozrzedzic odrobiną ciepłej wody. Polewamy ciasto jescze gorące, Syrop wsiąka w głąb ciasta nadając mu super wilgotności. POLECAM
wtorek, 21 czerwca 2011
Pierogi z truskawkami

- 3 szklanki mąki
- 1 jajko
- 1 szklanka bardzo gorącej wody
- 3/4 łyżeczki soli
- 2 łyżki oleju
- truskawki lub jagody
Wszytkie składniki zagniatamy, wyrabiady aż ciasto będzie elastyczne. Zostawiamy ciasto na 15 minut, żeby odpoczęło. Rozwałkowujemy cienki placek, wykrawamy np. większą szklanką koła. Podczas wałkowania jednej częsci ciasta, resztę owijamy folią. Kładziemy truskawkę (ja słodzę odrobine) zaklejamy pieroga. Gotujemy w osolonej wodzie 3 minuty od momentu wypłynięcia.
SMACZNEGO
piątek, 10 czerwca 2011
Lekkie ciasto z czereśniami, truskawkami i kruszonką

Składniki:
- 5 jajek
- 1 szklanka mąki pszennej
- 3/4 łyżeczki proszu do pieczenia
- 3/4 szklanki cukru pudru lub drobnego do wypieków
- 150 ml oleju
- owoce czereśnie, truskawki (pyszne też z jagodami, wiśniami)
Kruszonka
- 2 łyżki masła
- 3 łyżki mąki
- cukier waniliowy
Ubijamy białka na sztywno, dodajemy powoli cukier po łyżce, kolejno dodajemy żółtka, delikatnie wlewamy olej. Na koniec dodajemy przesianą mąke z proszkiem do pieczenia. Wlewamy ciasto do tortownic o srednicy 24 cm, wysypujemy na wierzch owoce. W rondelku rozpuszczamy masło dodajemy cukier waniliowy, wyłączamy palnik dodajemy mąke mieszamy łyżką, powinniśmy uzuskac sypką kruszonkę jeśli jest mało sypka dodajemy jeszcze trochę mąki, posypujemy ciasto. Pieczemy 50 - 60 minut w temp 180 stopni.


Myślę, że ta truskawka jest godna sfotografowania, miałam lekkie obawy zjadając jej siostry z łubianki czy oby to nie efekt modyfikacji genetycznej :) mam nadzieję, że mi nie wyrosną kolejne ręce i nogi.
Smacznego


wtorek, 7 czerwca 2011
Tort misie
środa, 25 maja 2011
Muffiny niespodzianki
poniedziałek, 23 maja 2011
Rustykalna tarta z jabłkami

Znalezione u Dorotus76
Składniki na ciasto:
- 1 i 1/4 szklanki mąki
- szczypta soli
- 2 lyżki cukru - 3 łyżki lodowatej wody
- pół kostki zimnego masła (125 g), pokrojonego w kawałki
Składniki na nadzienie:
- 4 duże jabłka, obrane, przekrojone na połówki, każda z połówek na 6 plasterków
- 6 łyżek cukru
- 1/3 łyżeczki mielonego cynamonu
- 1 łyżka mąki
- 2 łyżki rozpuszczonego masła
oraz:
- 1 roztrzepane jajko do posmarowania
- 4 łyżki dżemu dowolnego
Ze składników na ciasto zagnieśc kule, włożyć ją do lodowki na ok 1 godzinę.
Jabłka kroimy na plasterki, 4 łyżki cukru z cynamonem mieszamy razem, następnie posypujemy jabłka, mieszamy. W oddzielnej miseczce mieszamy 2 łyżki cukru z 1 łyżką mąki. Ciasto rozwałkowujemy w kształcie okręgu o średnicy ok 30 cm (najlepiej na papierze do pieczenia). Przenosimy ciasto na blaszkę. Rozwałkowane ciasto posypujemy mąka z cukrem, układamy jabłka pozostawiając ok 3 cm wolnego brzegu. Zawijamy brzeg na jabłka polewamy 2 łyżkami rozpuszczonego masła, brzeg ciasta smarujemy roztrzepanym jajkiem. Pieczemy 45 minut w temp. 200 stopni. Jeszcze ciepłe jablka smarujemy dżemem.
wtorek, 17 maja 2011
Łososiowe medaliony na sałacie

- 50 dag łososia (filet)
- 1 łyżka oliwy
- 1 żółtko
- natka
- sok z cytryny 2 łyżki
- sól, pieprz
- ulubiony miks sałat
- rukola
Myjemy łososia, osuszamy. Siekamy drobno rybkę, solimy pieprzymy, dodajemy żółtko, natkę posiekaną, oliwę, sok z cytryny. Formujemy małe ok 5 cm medaliony. Rozgrzewamy grilla elektrycznego i smażymy po obu stronach do ładnego zbrązowienia. Można lekko posmarować masłem grilla. Jeśli nie posiadacie grilla, można zrobić na patelni. Podajemy z sałatą, rukolą ulubionym dresingiem. SMACZNEGO
czwartek, 5 maja 2011
Puszyte bułeczki

Znalezione u Dorotus76
- 1 szklanka letniego mleka
- 110 g miękkiego masła
- 4 szklanki mąki pszennej (część mąki można zastąpić mąką razową lub żytnią)
- 24 g świeżych drożdży
- 2 łyżki cukru
- 2 jajka, roztrzepane
- 3/4 łyżeczki soli
Zrobić zaczyn z drożdży (letnie mleko+cukier+mąki 2 łyżki) jak zacznie pracować dokładamy resztę składników, wyrabiamy dokładnie ciasto. Odstawiamy do wyrośnięcia w cieple miejsce na ok 50 min. Po tym czasie, odrywamy po kawałku ciasta formujemy bułeczki, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zostawiamy na 30 -40 min do wyrośnięcia, smarujemy każdą roztrzepanym jajkiem z łyżką mleka i posypujemy ulubionymi ziarenkami. Pieczemy w 180 stopniach ok 20-25 minut. Jeśli będą się zbyt szybko rumienić można przykryć folią aluminiową.Smacznego:)
wtorek, 19 kwietnia 2011
Mango Lassi

Składniki:
- 350 ml mango pulp (puszkowane do nabycia w sklpie Little India) lub świeży dojrzały owoc mango
- 500 ml jogurtu naturalnego
- 150 ml mleka
- 1 łyżka miodu (lub cukru)
- szczypta kardamony mielonego (niekoniecznie)
- kruszony lód (jeśli nie macie mocno chłodzić składniki)
Wszystkie składniki miksujemy blenderem. Gotowe:)
Można przechowywać w lodówce 24 h.
Smacznego!!
poniedziałek, 18 kwietnia 2011
Mazurek kajmakowy

- 35 dag mąki pszennej
- 1/2szklanki cukru pudru
- 20 dag masła
- 1 łyżka gęstej śmietany
- 2 żółtka
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (lub cukier waniliowy)
- puszka mleka skondensowanego słodzonego lub gotowej masy kajmakowej
Masło posiekać z mąką dodać żółtka, smietanę, cukry, zagniesć. Owinąć folią włożyć na 2 godziny do lodówki. Rozwałkować ciasto grubosci ok 5 mm ,ozdobić wałeczkiem dokoła. Piec na blaszce o wymiarach 40 cm na 25 cm przez ok 20 min. Mleko skondensowane w puszce gotujemy przez 2h, cała puszka musi być zanurzona w wodzie. Jesli używamy gotowej masy nie gotujemy! Wykładamy na mazurka masę kajmakową, zdobimy bakaliami. :) Wesołych Świąt
wtorek, 5 kwietnia 2011
Gniazdka

Znalezione u Dorotus76
Składniki:
- 100 gran czekolady mlecznje lub gorzkiej
- prasowane przekąski z otrąb (do nabycia w leclercu - Sante)
- jajeczka
W kąpieli wodnej rozpuszczamy czekoladę, zanurzamy garsteczkę przekąsek z otrąb i formujemy gniazdka, układamy je na papierze do pieczenia. Na wierzch układamy jajeczka.
Smacznego

piątek, 1 kwietnia 2011
Tort szwarcwaldzki

Składniki na ciasto:
- 150 g gorzkiej czekolady
- 150 g masła
- 6 jajek
- niepełna szklanka mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 szklanki drobnego cukru
- szczypta soli
- wiśnie mrożone, z kompotu lub świeże (bez pestek)
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej - 1 litr smietany 36 % plus 3 łyżki cukru pudru
- Pół szkalnki wody z sokiem z cytryny
Ucieramy masło na puch, dodajemy wystudzona rozpuszczoną czekoladę, miksujemy. Dodajemy kolejno żółtka i cukier, następnie przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia. Ubijamy białka se szczyptą soli na sztywno. Łączymy białka z masą czekoladową. Pieczemy w tortownicy 22cm w 180 stopniach 30 -40 minut. Po wystudzeniu kroimy na 3 blaty
Z garści wiśni, łyżki cukru i 300ml wody gotujemy kompot, w szklance rozcieramy mąke ziemniaczaną z 3 łyżkami wody, dodajemy do kompotu. Gotujemy na wolnym ogniu do zgęstnienia cały czas mieszając. Miksujemy.
Wodą z cytryną pączujemy blat, smarujemy go kiślem z wiśni, następnie smarujemy 1/4 ubitej śmietany z cukrem i układamy wisnie z kolejnymi blatami postepuje tak samo. Kończymy bitą śmietaną, boki smarujemy śmietaną, całość posypujemy tarta czekoladą.
Smacznego
poniedziałek, 28 marca 2011
Babka piaskowa

Znalezione u Dorotus76
- 5 jajek
- 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
- 1¾ szklanki mąki ziemniaczanej
- 200 g masła
- 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
- otarta skórka z 2 cytryn lub ulubiony ekstrakt lub aromat zapachowy
Całe jajka o temperaturze pokojowej ubijamy końcówkami do ubijania białek. Bardzo ważne, żeby jajka ubite byly na białą puszytą masę, powinny podwoić objętość. Zajmuje to ok 8 minut. Dodajemy małymi partiami cukier ciągle miksując, następnie należy delikatnie wmieszać przesianą mąke z proszkiem do pieczenia, skórkę cztryny. Na koniec dodajemy bardzo gorące roztopione masło.
Przelewamy masę do wysmarowanej i posypanej bułką tarta lub kaszą manną formy. Ciasto nie powinno przekroczyć 2/3 wysokości brytwanki, wyrasta dosyć wysoko. Pieczemy 50-60 minut w 170 stopniach.
Smacznego.
wtorek, 8 marca 2011
Bezowe mini torciki

Przepis na bezę znajdziecie tutaj
Dodatkowo:
- śmietana 36 % piątnica 400 ml
- 2 łyżki cukru pudru
- kiwi
- starta czekolada gorzka
Wyciskamy szprycą na papier do pieczenia masę bezową, pasek przy pasku tak, aby się dotykały. W ten sposób tworzymy prostokąty 10 cm na 7 cm. Po upieczeniu studzimy i przekładamy ubitą śmietaną z dodatkiem 2 łyżek cukru pudru oraz kiwi. Dekorujemy czekoladą.
SMACZNEGO.
środa, 2 marca 2011
Pączki

23 sztuki
Składniki:
- 4 szklanki mąki
- 1/3 szklanki cukru
- 7 żółtek
- 80 gram masła
- cukier waniliowy 16 gram
- 1/4 łyżeczki soli
- 40 gram drożdży swieżych
- 1 szklanka mleka
- 30 ml spirytusu
- olej do smażenia
- marmolada różana (lub dowolna wg uznania)
- skórka pomaranczowa kandyzowana
Zostawcie sobie białka do bezów lub pavlowej. Wystarczy wlać je do torebki i zamrozić, a potem wykorzystać kiedy będzie potrzeba.Br> Z drożdży, mleka, cukru, 2 łyżek mąki robimy zaczyn i czekamy aż zacznie rosnąć. Dodajemy mąke, żółtka, spirytus, cukier waniliowy, sól wyrabiamy mikserem końcówkami do ciasta drożdżowego. Masło rozpuszczamy i dodajemy partiami pod koniec wyrabiania ciasta. Ciasto wyrabiamy do momentu, aż zacznie odstawać od miski.
Finalnie powinno byc lekko klejące. Zostawiamy do wyrośnięcia na ok 1 godzinę. Powinno podwoić objętość. Po tym czasie formujemy w ręku kulki , nie za duże, ciasto się klei więc pomagamy sobie mąką, pruszmy nią ręce. Pozostawiamy pączki do napuszenia, na ok 15 minut. Nie powinny jednak bardzo wyrosnąć (przerosnąć).
Nadziewanie:
Po usmażeniu robię dziurkę pałeczką do chińszczyzny, następnie wciskam marmoladę szprycą z okrągłą końcówką. Likrujemy jeszcze ciepłe. I koniecznie skórka kandyzowana z pomarańczy.
Smażymy na oleju po obu stronach w temp ok 170 stopni. Powinny swobodnie pływać w oleju.

A to Basia nasza przyjaciółka.
Najbardziej obiektywni krytycy kulinarni:) Jak im nie smakuje to nie zjedzą:)
sobota, 26 lutego 2011
Gniazda. Pączki wiedeńskie.

Składniki:
- ćwiartka masła /50g /
- szczypta soli
- pół szklanki wody
- pół szkalnki mąki
- 2-3 jajka w zależności od wielkości
- olej do smażenia
-cukier puder na lukier
Zagowować wodę z masłem i solą, zmniejszyć moc do minimum, wsypać mąką i miskować, chwilke jeszcze miksować, ciasto powinno odstawać od granka, zrobi się klucha. Zostawić do wystudzenia. Wbijać kolejno jajka i miksować za każdym razem. W zalezności od wielkości potrzeba 2 - 3 jajka, ciasto powinno mieć konsystencję taką, która utrzyma wzorek rozetki ze szprycy. Bardziej gęste, niż rzadkie. Wyciskamy szprycą koła średnicy ok 5 cm na wycięte i posmarowane olejem z papieru do pieczenia kwadraciki. Na rozgrazny olej kladziemy kwadracik ciastkiem do oleju, trzymamy za rozek po chwili strząsamy- ciasteczko sie odklei. Smażymy z każdej strony po ok 2 - 3 min.
Smacznego.
piątek, 25 lutego 2011
Biszkoptowe ciasto z jagodami

Składniki:
- 3/4 szklanki mąki
- 4 jajka
- 1/2 szklanki cukru
- 1/4 szklanki oleju
- 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- owoce
Ubijamy białka na sztywno, dodajemy powoli cukier po łyżce, kolejno dodajemy żółtka, delikatnie wlewamy olej. Na koniec dodajemy przesianą mąke z proszkiem do pieczenia. Wlewamy ciasto do tortownic o srednicy 20 cm, wysypujemy na wierzch owoce jagody truskawki lub wisnie. Pieczemy 50 minut w temp 180 stopni.
Smacznego
środa, 23 lutego 2011
Tort czaszki
wtorek, 22 lutego 2011
Nutella własnej roboty

- 3/4 szklanki orzechów laskowych
- 3/4 szklanki mleka skondensowanego słodzonego
- 3 łyżki golden syropu, miodu lub syropu z agawy
- 90 gram czekolady gorzkiej (ja wole pół na pół z czekoladą mleczną)
Orzechy prażymy na patelni, wysypujemy na ręcznik papierowy i pocierając orzechy usuwamy skórkę. Miksujemy blenderem (najlepszy jest do tego foodprocessor) do momentu, aż uzyskamy mokrą masę. Dokładnie proces miksowania widać tutaj
Podgrzewamy mleko, dodajemy czekoladę i syrop. Czekamy, aż czekolada się rozpusci. Miksujemy masę czekoladową z orzechami i gotowe:)
Dziękuje Dorotus76 za wykopanie tego przepisu.
wtorek, 15 lutego 2011
Walentynkowe serduszka bezowe

Dziękuje za przepis Dorotus76
Składniki:
- 3 sztuki białek w temraturze pokojowej
- 200 gram cukru pudru
- barwnik spożywczy w żelu
Ubijamy białka na sztywno ze szczyptą soli lub sody oczyszczonej, następnie małymi partiami dodajemy cukier. Miksujemy, aż masa będzie gładka i lśniąca.
W rękawie cukierniczym patyczkiem do szaszłyka malujemy barwnikiem od wewnątrz czerwone paski wzdłuż worka cukierniczego (można kupić w markecie foliowe woreczki z plastikowymi tylkami) nakładamy masę, wyciskamy na blaszkę serduszka. Pieczemy- suszymy w temp 90-100 stopni C przez okolo 60 minut. Studzimy, odrywamy od papieru.

środa, 9 lutego 2011
Ciasteczka brzoskwinki

Zmniejszyłam ilośc składników
Składniki na ok 15 ciachobrzoskwiń:
- 3 jaja
- 3/4 szklanki oleju
- 3/4 szklanki cukru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub cukier waniliowy 16 gram
- 1 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2,5 łyżki mąki pszennej
później:
- 1i3/4 szklanki mąki pszennej
na nadzienie:
- 1/2 słoika nutelli lub ulubiony dżem, marmolada
do barwienia:
- barwnik spożywczy- czerwony i żółty
- szklanka mleka
- 1 szklanka cukru
Jajka, cukier, cukier waniliowy miksujemy dodajemy olej i mąke wymieszaną z proszkeim do pieczenia. Miksujemy. Odstawiamy na godzinę w temperaturze pokojowej.
Po godzinie dodajemy resztę mąki i mieszamy mikserem lub ręką. Otrzymujemy klejącą masę, formujemy z niej kulki wielkości małego orzecha włoskiego, proponuję smarowac ręce w oleju. Jeśli ciasto jest bardzo rozpływające się dodajemy odrobine mąki. Układamy kulki na blasze w odstępach 2,5 cm. Pieczemy 15-20 minut w temperaturze 180 stopni. Ciastka nie powinny sie zrumienić, mają być białe.
Po wystudzeniu łyżeczką wydrążamy miejsce na pestki. Mieszamy nutellę lub marmoladę z okruszkami, nadziewamy miejsce na pestkę masą, smarujemy całość cienką warstwą. sklejamy połowki brzoskwiń. W 1/2 szklanki mleka rozpuszczamy barwnik spożywczy w kolorze czerwonym w drugiej połowie w kolorze żółtym. Maczamy każdą brzoskwinkę w obu kolorach, obtaczamy w cukrze. Pozostawiamy do wyschnięcia. Przechowujemy po wysuszeniu w szczelnym pojemniku.

poniedziałek, 7 lutego 2011
Sushi - california maki, nigiri sushi, maki.

- Nori 10 liści
- Ryż do sushi 4 szklanki
- Ocet ryżowy
- Wasabi
- Sos sojowy
- Imbir marynowany
- Awokado
- Ogórek zielony
- Rzodkiew biała
- Paluszki krabowe, łosoś wędzony, upieczony lub surowy, ryba maślana, tuńczyk kto co woli:)lub poprostu same warzywka
- Krewetki
- Serek philadelfia
Do obtoczenia:
- sezam podprażony na patelni
- kawior (niekoniecznie)
Gotujemy ryż do sushi zgodnie z opisem na opakowaniu. W trakcie gotowania ryżu kroimy ogórka(usuwamy wcześniej nasiona), rzodkiew, awokado, paluszki krabowe w paski, łososia w plasterki.
Robimy zaprawe do ryżu 6 łyżek octu 3 łżki cukru 1 płaska łyżeczka soli 1 łyżka sosu sojowego. Polewamy tym ryż ugotowany jeszcze cieply i delikanie mieszamy tak, żeby nam sie nie skleił w kule:)
California maki:
Kładziemy liść nori na macie bambusowej owiniętej folią spożywczą (nie aluminiową)nakładamy ryż rozciągając go na całym liściu odwracamy ryżem do spodu układamy paski awokado, ogórka, paluszka krabowego lub ryby, rzodkiew. Smarujemy nori odrobiną serka philadelphia. Zwijamy wzdłuż krótszego boku. Proponuję dla zobrazowania- wpisać na youtobe "jak zwijać sushi" :)
Kroimy rulon na 6 plastrów, obtaczamy brzegi w sezamie i kawiorze.
Ngiri sushi:
Lepimy w ręku kulkę z ryżu, kładziemy na niej kawalek łososia lub krewetkę. Wycinamy z nori cienki pasek i zawijamy nim nigiri.
Zjadamy maczając w sosie sojowym, w którym wcześniej rozprowadziliśmy odrobinę wasabi. Zeby poczuć smak każdego kawałka zagryzamy każdą porcję imbirem marynowan w celu "oczyszczenia podniebienia" SMACZNEGO.

niedziela, 30 stycznia 2011
Drożdżowe ciasto cytrynowe do odrywania

Dziękuje za udostępnienie przepisu Dorotus76
Składniki:
- 2 i 3/4 szklanki mąki pszennej
- 1/4 szklanki cukru
- 18 g drożdży świeżych
- szczypta soli
- 1/3 szklanki mleka
- 55 g masła
- 1/4 szklanki wody
- 1 i 1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilii lub cukier waniliwoy 32
- 2 duże jajka
Cytrynowa posypka do przekładania:
- 1/3 szklanki cukru
- 3 łyżki otartej skórki z cytryny (z 3 cytryn)
- 1 łyżka otartej skórki z pomarańczy
oraz
- 50 gram masła do posmarowania ciasta i brytwanki
Robimy z drożdży, letniego mleka, łyżki cukru i łyżki mąki zaczyn - mieszamy wszytko zostawiamy do wyrośnięcia. Wodę podgrzewamy i rozpuszczamy w niej masło. 2 szklanki mąki mieszamy z cukrem, cukrem waniliowym i solą. Dodajemy wystudzoną wodę z masłem oraz zaczyn. Wyrabiamy ciasto mikserem używając końcowek do ciasta drożdżowego, dodajemy po jednym jajku za każdym razem wyrabiając dodajemy resztę mąki. Wyrabiamy mikserem do momentu, aż ciasto będzie gładkie, będzie idchodzilo od brzegów miski i nie będzie bardzo przyklejało sie do ręki (u mnie ok 12 minut).
Przygotowujemy posypkę mieszając wszystkie jej składniki.
Zostawiamy na godzinę do wyrośnięcia. Po tym czasie wyjmujemy na posypany mąką stół, wyrabiamy chwilkę i wałkujemy prostokąt o wymiarach 50 cm na 30 cm. Smarujemy placek masłem, kroimy na 5 pasków ( 10cm na 30 cm), smarujemy pierwszy pasek posypką kładziemy na niego 2 pasek, ten samrujemy posypką i znowu pasek kończymy na posypce. Kroimy przekładańca na 6 kawalków 10cm na 5 cm. Układamy kawałki pionowo, krótszym bokiem do dna wysmarowanej keksówki o wym 24 cm na 12 cm. Pozostawiamy do wyrośnięcia na ok 45 minut. Pieczemy w 180 stopniach ok 35 minut. Wyjmujemy z brywatki na kratkę po lekkim ostudzeni. Możemy polukrować, napączować sokiem z pomarańczy. Pychota:)

Subskrybuj:
Posty (Atom)